=== Strona Główna ===

SzukajUżytkownicyGrupy
RejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zmiana wiary dla partnera
Autor Wiadomość
Fajtula 
Seo kameleo

Bananów: 31
Wysłany: 2014-03-15, 14:07   

Po poprzednim poście, w którym stwierdziłeś, że w nikogo nie wierzysz.

Jazz 
Wiarygodny
Buhaha

Wysłany: 2014-03-15, 14:09   

W bogów typu[...]. Inni zaś wierzą w materię, a na ten temat nie wspomniałem.

Fajtula 
Seo kameleo

Wysłany: 2014-03-15, 14:18   

Jazz, pytanie czy ty też wierzysz w materię.

Indya 
malagueña salerosa

Bananów: 29
Wysłany: 2014-03-15, 14:25   

To ja jeszcze dodam pytanko od siebie...
Dajmy na to, że Twoja kobieta jest bardzo wierząca, bardzo zależy jej na ślubie kościelnym... Zrobiłbyś to dla niej, mimo, że tobie kościół rybka?
To dla mojej koleżanki :crazy:

Jazz 
Wiarygodny
Buhaha

Wysłany: 2014-03-15, 14:28   

Indya napisał/a:
To dla mojej koleżanki

?

Indya 
malagueña salerosa

Bananów: 29
Wysłany: 2014-03-15, 14:30   

Tak się zawsze mówi, jeśli ma się osobiście jakiś problem a nie chce się, żeby ktoś się dowiedział, że to nasz własny problem :-D

Fajtula 
Seo kameleo

Wysłany: 2014-03-15, 14:33   

Indya, a gdy już rzeczywiście potrzebujemy informacji dla kogoś to nikt nie chce uwierzyć.

Ruta 
Osadnik

Wysłany: 2016-04-07, 21:23   

Nie wyobrażam sobie by życiowy partner miał mnie nakłaniać do zmiany wiary. To bardzo osobista kwestia. Skoro ja miałabym zmienić, porzucić swoją, to dlaczego on by nie mógł zrezygnować? Bo to za bardzo dla niego ważne? Dla mnie nie?
Tu obie strony powinny iść na kompromis, skoro chcą żyć razem. A jak go nie potrafią znaleźć w tak ważnej kwestii, to nie powinni być razem.

Fajtula 
Seo kameleo

Wysłany: 2016-04-07, 22:19   

W moim przypadku założenie z góry jest fałszywe. Nigdy nie związałabym się z facetem innego wyzwania. Ewentualnie, jeszcze kilka lat temu przymknęłabym oko na ateistę. Teraz nie ma opcji, moje kumpelstwo z Bogiem jest nazbyt oczywiste.

Ale gdybym była w innym wcieleniu i trafiłby się jakiś murzynek o duchownym usposobieniu "monga bonga", wykazałabym się tolerancją jego błąkających się w ogniu boskich żyjątek. Ale wtedy musiałabym być bardzo zagubioną istotą.

Amb
Artificial Marvellous Brain

Bananów: 33
Wysłany: 2016-04-07, 22:59   

Fajtula napisał/a:
Ale wtedy musiałabym być bardzo zagubioną istotą.
Dlaczego tak uważasz? Skoro Twoje, jak to ujęłaś, kumpelstwo z Bogiem jest duże i skoro Bóg jest jeden, dlaczego nie mogłabyś pogodzić się z tym, że celebrujecie swoją wiarę na różne sposoby? Dlaczego miałoby to was dzielić, być przeszkodą do zbudowania relacji?
To samo z ateistą, jeżeli ateista jest mądry, to przyjdzie do kościoła, byś mogła zawrzeć z nim ślub jednostronny. Czy, czysto hipotetycznie, gdybyś dogadywała się z nim w niemal każdej materii, co do wartości moralnych, a on szanowałby Twoje wartości wyższe duchowe, czy sam fakt jego niewiary stanowiłby absolutne, kategorycznie nie?

gg

Fajtula 
Seo kameleo

Wysłany: 2016-04-11, 20:29   

Amb napisał/a:
Dlaczego tak uważasz? Skoro Twoje, jak to ujęłaś, kumpelstwo z Bogiem jest duże i skoro Bóg jest jeden, dlaczego nie mogłabyś pogodzić się z tym, że celebrujecie swoją wiarę na różne sposoby?

Otóż, nie uważam, aby duchowość można było celebrować. To nie totolotek. Te, ziom, ja se wezmę Jezusa, ale tak wiesz nie całego, Jehowy kawałek tylko, a ty przyszykuj ołtarzyk i ogarnij Buddę. Dzieci wezmą Allaha i będziemy mieli komplet.

Wiara ma mnie z mężczyzną jednoczyć, mamy razem w niej trwać, rozwijać się, przekładać ją na aspekty codziennego życia. Mamy tworzyć wspólnotę, jednolicie określoną, mamy razem się w niej wspierać i wzajemnie się jej uczyć. Owa wspólnota nie ma polegać wyłącznie na czczeniu Boga pod jakąkolwiek postacią istoty wyższej, to ma być rodzinne wychwalanie Jezusa, odczytywanie, interpretowanie słów Pisma Świętego, ble ble ble, idylla się skończyła.

Amb napisał/a:
Czy, czysto hipotetycznie, gdybyś dogadywała się z nim w niemal każdej materii, co do wartości moralnych, a on szanowałby Twoje wartości wyższe duchowe, czy sam fakt jego niewiary stanowiłby absolutne, kategorycznie nie?

Stanowiłby kategoryczne tak. Zostańmy przyjaciółmi.

Choć w praktyce to ja się beznadziejnie zakochuję. :crazy:

Dafne 
Wiarygodny

Bananów: 3
Wysłany: 2016-04-12, 10:33   

Raczej bym się tego nie podjęła. Raczej, bo tak naprawdę nie wiem i mogę sobie gdybać. Nigdy w takiej sytuacji nie byłam, a wiara nie odgrywa w moim zyciu żadnej roli. Nie lubię się w jakikolwiek sposób określać co do wiary, jednak zwę się potocznie bezbożnikiem, tudzież antychrystem czy - jak kto woli - ateistą i zginę w piekle, wiem :crazy: . Do spraw związanych z bogami, Bogiem mam jednak dobroduszne podejście, nie oceniam czyjejś wiary, nawet tego nieszczęsnego islamu, którego modnie jest teraz hejtować nie znając całkowicie tej wiary. Ktoś tam mi powiedział, że ta religia naucza zła i zabijania. żadna religia chyba tego nie naucza, nie wydaje mi sie, by tak było. Jedynie mogłabym wiarę zmienic na luteranizm. Tak myślę, bo poglądowo najbliżej mi do tego. Albo buddyzm, jednak zrobiłabym to ze względu na własne potrzeby, a nie na cudze.

Moniazgwiazdka
Starszy Kumpel

Bananów: 9
Wysłany: 2016-04-16, 21:58   

Wiary dla kogoś bym nie zmieniła, mija się to z celem. Dla mnie w związku ważne są wspólne priorytety, więc słabo widzę związek z kimś innego wyznania. Na szczęście nie mam takiego problemu.

QueenDream 
Przyjęty
Marzycielka

Wysłany: 2016-04-27, 16:48   

Nigdy nie zdecydowałabym się na zmianę wiary dla mojego partnera, po co?
Jeśli nie odpowiadałaby mu moja wiara to ja też nie chciałabym żeby specjalnie ze względu na mnie zmieniał religię.
Mimo wszystko według mnie religia od początku do końca powinna być naszą indywidualną sprawą i nikt nie powinien w to ingerować.

gg

seansowo 
Przybysz
FIlmyOnline

Wysłany: 2016-04-28, 16:47   

Ja bym poszedł na kompromis :-P

Odpowiedz do tematu