=== Strona Główna ===

SzukajUżytkownicyGrupy
RejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Studia
Autor Wiadomość
Fajtula 
Seo kameleo

Bananów: 31
Wysłany: 2014-05-17, 13:45   Studia

Co prawda mamy już temat dotyczący studiów, ale jest on ograniczony do kierunków, a mnie bardziej interesuje co sądzicie o samym studiowaniu i jego formach.

Od zawsze mówi się, że dzienne to najlepsza opcja i przyszli potencjalni pracodawcy lepiej patrzą, jeżeli ukończyło się właśnie nauczanie w trybie stacjonarnym. Co o tym sądzicie? Jak pokrywa się to z Waszym doświadczeniem? Rzeczywiście spotkaliście się z sytuacją, w której negatywnie (w przypadku studiów niestacjonarnych) bądź pozytywnie (w przypadku stacjonarnych) oceniono formę Waszego wykształcenia? Pozostaje jeszcze kwestia wyboru studiów niestacjonarnych. Z tego co się orientuję, aktualnie obowiązują trzy wersje tego toku nauczenia: zaoczne, wieczorowe i internetowe. Chyba najbardziej popularne są te pierwsze, mało kiedy słyszałam, żeby ktoś studiował wieczorowo, podejrzewam, że coraz mniej popularna jest ta forma. A Wy jak uważacie?

Z kolei studia internetowe to nowy projekt i przyznam szczerze - mam mieszane uczucia. Niby całkiem fajnie opracowany plan, ale uważam, że nie dla wszystkich i nie na wszystkich kierunkach, taka wersja byłaby skuteczna w takim samym stopniu co studiowanie dzienne. I znów - co o takim rozwiązaniu sądzicie?
Jeżeli ktoś chce sobie poczytać o studiach przez internet, proszę bardzo.

A wszystkich pozostałych zapraszam do dyskusji. Liczę na to, że trochę mnie doinformujecie w tej kwestii. ;-)

Ach i jeszcze jedno pytanie. Sytuacja następująca: nie udało Wam się dostać na wymarzone studia. W takiej sytuacji opłaca się zostać wolnym słuchaczem?

Indya 
malagueña salerosa

Bananów: 29
Wysłany: 2014-05-17, 15:30   

Fajtula napisał/a:
Chyba najbardziej popularne są te pierwsze, mało kiedy słyszałam, żeby ktoś studiował wieczorowo, podejrzewam, że coraz mniej popularna jest ta forma. A Wy jak uważacie?

Ja studiowałam wieczorowo :-DD Dwa lata temu zaczęłam filologię wieczorowo, później rok przerwy i przeniosłam się na dzienne, ale nie dlatego, że chciałam, tylko dlatego, że nie miałam innej możliwości. Gdybym mogła to z radością zostałabym na wieczorowych bo dziennych nienawidzę.

Na dziennych jest trzy razy więcej nauki (a ja jestem wygodna i leniwa, więc cóż...), więcej przedmiotów, trzeba być maksymalnie zdyscyplinowanym i systematycznym, bo inaczej po prostu nie dasz rady pozdawać.
Natomiast na wieczorowych było o wiele mniej zajęć, więcej wolnego czasu, było prościej zaliczyć. Profesorowie od wieczorowych mniej wymagają i chętniej ich "przepychają" dalej.

Ciężko powiedzieć, które są lepsze, to zależy od twojej motywacji. Jeśli rzeczywiście chcesz się czegoś nauczyć to dzienni mają więcej możliwości i są poważniej traktowani. Większą wiedzę zdobędziesz na studiach dziennych. Natomiast wieczorowe łatwiej jest ukończyć, więc jeśli studiujesz dla papierka to lepiej wieczorowe.
Ja kochałam wieczorowe dlatego, że mogłam się wyspać i o wiele lepiej funkcjonowałam. Szliśmy na zajęcia a po zajęciach był jeszcze wolny czas, żeby iść na kawę albo na spacer z przyjaciółmi. Na dziennych wstaję skoro świt a po zajęciach conajwyżej padam na pysk i śpię a później robię milion pracy na dzień kolejny. Studiując dziennie musisz mieć świadomość, że żyjesz studiami, bo owszem jest też czas, żeby się z kimś spotkać ale nauka wypełnia większość dnia, to tak trochę jak przedłużenie liceum (czy tylko ja mam takie poczucie?). W przypadku studiów wieczorowych studia były tylko dodatkiem do życia, czuło się, że to tryb niestacjonarny.

Nie wiem jak u pracodawców, ja np. w CV nie pisałam, że ten rok to robiłam wieczorowo a ten dziennie, więc nikt kompletnie nie zwracał na to uwagi. Natomiast profesorowie podchodzą o wiele bardziej serio do "dziennych", wieczorowi są tak trochę na doczepkę, często się o nich zapomina i jakoś ogólnie mniej przejmuje ich rozwojem :-DD

Moniazgwiazdka
Starszy Kumpel

Bananów: 9
Wysłany: 2014-05-19, 13:21   

Cytat:
Nie wiem jak u pracodawców, ja np. w CV nie pisałam, że ten rok to robiłam wieczorowo a ten dziennie, więc nikt kompletnie nie zwracał na to uwagi.
Właśnie teraz to zauważyłam, że przecież jak się pisze CV, to tylko kierunek i specjalizacje. Jak się jeszcze studiowało, to pytali czy dziennie czy zaocznie, ale tylko dlatego, żeby móc połączyć studia z pracą.
Teraz jak już jestem po studiach, to nikt mnie o to nie pyta, a byłam na wielu rozmowach.

Fajtula napisał/a:
Od zawsze mówi się, że dzienne to najlepsza opcja i przyszli potencjalni pracodawcy lepiej patrzą,
Czy ja wiem. Zwykle po takich studiach ludzie są bez doświadczenia, a takich pracodawcy nie chcą.
Studiowałam zaocznie i wieku 25 lat miałam 5 lat doświadczenia, a moi rówieśnicy na dziennych, dopiero kończyli studia i jedyne ich doświadczenie to ulotki czy bar/pub, a niektórzy nawet tego nie.

Na dzienne dobrze iść, jak chce się studiować medycynę czy prawo. Niektóre kierunki tego nie wymagają i lepiej ten czas poświęcić na praktykę.

Amb
Artificial Marvellous Brain

Bananów: 33
Wysłany: 2014-05-19, 14:25   

A czy to nie jest tak, że studia zaoczne są bardziej rozciągnięte w czasie?

gg

Alosia
Przyjęty

Bananów: 5
Wysłany: 2014-05-19, 22:10   

3 lata licencjatu robiłam w trybie dziennym. Na mojej uczelni były studia wieczorowe, tak się nazywały, ale zajęcia odbywały się w każdy piątek od południa, sobota i niedziela. Czy właśnie tak wyglądają studia wieczorowe?
Magisterkę robię już zaocznie, bo chciałam koniecznie pracować już w pełnym wymiarze godzinowym, a nie tylko dorywczo.
Nie ma porównania między tymi dwoma trybami. W ciągu trzech lat licencjatu siedziałam często całe dnie wkuwając, miałam mnóstwo zaliczeń, mnóstwo pamięciówki, nie było tygodnia, żeby nie było jakiegoś zaliczenia. Z jednej strony te trzy lata wspominam ze zgroza, a z drugiej zycie towarzystkie, imprezki, domowki, wyjścia na piwo, siedzenie w czytelni i wspólna 'nauka', to się wspomina z uśmiechem ;)
Na pierwszym roku zaocznych miałam bardzo mało zajęć, praktycznie w ogóle się nie uczyłam, nie miałam problemu z żadnym zaliczeniem. Wydaje mi się, że po części wynika to z mojego dobrego przygotowania na licencjacie. Na moim roku było pełno róznych osób, z róznych uczelni, z zupełnie róznym stopniem zaawansowania. Niektórzy ponoć wkuwali po nocach, żeby zaliczać, nieraz zdarzało się, że koleżanka przychodziła , żebym jej eseje sprawdzała, a błędy takie robiła, że moi uczniowie mogliby poprawiać. Byli i tacy co uwalili rok, mnóstwo osób poprawki, pózniej warunki, pózniej jeszcze jakieś komisy. Na drugim roku za to wrzucili mi mnóstwo zajęć, mnóstwo NIEPOTRZEBNYCH zajęć, takich dosłownie z czterech liter wyjętych. Zaliczam bez wkuwania, co najwyżej się trochę pouczę, ale nie mam czasu, zeby siedzieć po nocach ucząc się. Planuje się obronić w pierwszym terminie, czas goni, ważniejsze, żeby skupić się na pracy...

Gorillaz 
Przybysz

Wysłany: 2014-06-06, 20:27   

o interetowych pierwsze słyszę :crazy: a na czym one niby polegają? slyszełem kiedyć o czyms takim jak e-lerning ale to chyba jednakowoż cosik innego. Co do samej organizacji studiów dodałbym jeszcze studia podyplomowe czyli takie co to je można robic jak juz się ma magistra lub licencjata ( tzn. tu nie jestem pewien czy licencjat juz wystarczy). Co do wszystkich formalnych kwestiii to np. tu spore info: xxxx Sam planuje takie studia (tzn. rozważam na razie - zobaczymy czy będą fundusze) , jak skończę te które robię teraz - czyli magisterskie.

Zołza
Przyjęty

Bananów: 2
Wysłany: 2014-06-06, 21:16   

Wszystko ma swoje plusy i minusy. Studia dzienne to więcej czasu spędzonego na uczelni, ale mniej pracy w domu, studia zaoczne co prawda zajmują mniej czasu, łatwiej je połączyć z nabieraniem doświadczenia zawodowego, ale to więcej pracy własnej zwłaszcza podczas sesji. Oczywiście mowa tutaj o dobrych studiach zaocznych, bo pracodawcy nie patrzą na to w jakim trybie dany kierunek został skończony, znaczenia ma to czy uczelnia była prywatna czy państwowa. Chociaż mamy coraz więcej naprawdę dobrych prywatnych uczelni, to jednak nadal osobie która ukończyła państwową jest łatwiej znaleźć pracę.

Fajtula 
Seo kameleo

Wysłany: 2014-06-07, 23:31   

Gorillaz napisał/a:
o interetowych pierwsze słyszę a na czym one niby polegają?

Działają one coś na zasadzie zaocznych, tylko, że spotkania przypadają rzadziej, bodajże raptem kilka razy w roku, na czas zaliczeń i egzaminów w pobliskim oddziale.
Materiały dostarczane dla studentów są w postaci wirtualnych wykładów, takiego właśnie e-learningu. Zainteresowani przyswajają wiedzę, niezainteresowani - hm, kula u nogi.

Dla ciekawych:

Cytat:
ORGANIZACJA STUDIÓW ON-LINE

Organizacja studiów w systemie eksternistycznym czyli tak zwane „Distance Learning” lub też „e-learning” to zazwyczaj studia I i II stopnia, albo też (w zależności od danego kierunku) studia o charakterze jednolitym. Trwają one tyle samo co standardowe studia na uczelni czyli zazwyczaj 5 lat (3 lata tytuł licencjata + 2 lata tytuł magistra). Dostępne są także studia podyplomowe on-line. Pod koniec studiów student otrzymuje tradycyjny dyplom ukończenia studiów niestacjonarnych.

JAKIE KORZYŚCI MOGĄ NAM PRZYNIEŚĆ STUDIA PRZEZ INTERNET?

Oto argumenty, które mogą nas przekonać, że studia on-line to naprawdę interesująca możliwość:
Oszczędzasz sporo czasu, gdyż nie musisz chodzić lub dojeżdżać na zajęcia. Zajęcia przez Internet to zazwyczaj 60% ogółu zajęć, student musi się pojawić zazwyczaj maksymalnie na jeden zjazd w miesiącu.
Można studiować będąc poza granicami kraju. Niektórzy studenci - na przykład Ci mieszkający za granicą, mogą mieć przyznaną Indywidualną Organizację Studiów i przyjeżdżać na zajęcia tylko kilka razy do roku. Na koniec semestru odbywa się tradycyjna sesja egzaminacyjna, organizowana w siedzibie uczelni i zdawana oczywiście przed wykładowcami.
Oszczędzasz pieniądze. Nie musisz wydawać na bilety. Jedyne koszty to wydatki na Internet, prąd, czy też druk materiału z Internetu.
Istnieje bardzo ciekawy i jeszcze dość nowy model studiowania on-line zwany modelem SPRINT ("SPrINT - Studia Przez Internet"). W modelu tym student ma możliwość samodzielnego dobierania: czasu studiowania, miejsca studiowania, tempa studiowania. Uczelnią proponującą tego typu rozwiązanie jest Politechnika Warszawska. Rozwiązanie według Nas - wręcz idealne! Nie sądzicie?!...
Poszczególne zajęcia bardzo często można obejrzeć przez Internet. Można odtwarzać je dowolną ilość razy, w dowolnym miejscu i czasie.
Podniesione standardy nauczania. Student zazwyczaj może komunikować się z nauczycielem przez Internet , a także skorzystać z konsultacji z nim na czacie.
Studia te mogą rozwinąć w nas samodyscyplinę, motywację, a także determinację oraz umiejętność efektywnego zarządzania swoim czasem. Cechy te są szczególnie przydatne na rynku pracy. Osoba, która skończy studia przez Internet udowadnia, że z pewnością posiada ona cechy, które z pewnością przydadzą się na przykład na stanowiskach kierowniczych.

STUDIA PRZEZ INTERNET – DROBNE MANKAMENTY.

Niestety musimy być szczerzy. Mówiąc o zaletach studiów on-line, musimy wspomnieć tutaj także o drobnych wadach „wirtualnych” studiów. Nie jest na pewno ich wiele, aczkolwiek na pewno trzeba tutaj rozpatrzeć wszystkie „za” i przeciw”. A więc o to i one:
Studia on-line nie są dostępne na wszystkich uczelniach. Nie wszystkie uczelnie są w pełni otwarte na tego typu rozwiązanie.
Studia przez Internet zawsze są płatne.

KOSZT STUDIÓW ON-LINE

Dobrze dużo już wiemy zastanówmy się teraz zatem, ile będzie nas kosztowało takie , chciałoby się powiedzieć „szaleństwo”- czyli nauka na uczelni wyższej poprzez Internet?

Wysokość czesnego na studiach on-line zależy oczywiście od uczelni oraz od kierunku jaki chcemy studiować. Opłaty wahają się między 1400 zł za semestr do nawet 5 tysięcy zł.

źródło: http://www.uczelnie.edu.p...z-internet.html

Indya 
malagueña salerosa

Bananów: 29
Wysłany: 2014-06-08, 14:46   

Mój były chłopak robił studia online, ale w końcu chyba ich nie ukończył. Nie ma takiej motywacji, jak w przypadku normalnego, standardowego uniwersytetu...

Nikoniarz
Przybysz

Wysłany: 2015-03-09, 16:03   

O ile mi wiadomo nazywają się one e-learning i są już dość powszechne. Niestety, faktycznie potrzebne jest samozaparcie aby takie studia skończyć. Wyglądają zupełnie inaczej, niż stacjonarne, czy zaoczne. Poczytajcie więcej na http://studiapodyplomowe....ia-podyplomowe/ - widzę już sporo takich kierunków.

amargura 
Przybysz

Wysłany: 2015-03-10, 16:58   

Na moich studiach niektóre zajęcia odbywały się online w formie e-learningowej.

Fajtula 
Seo kameleo

Wysłany: 2015-03-11, 12:41   

amargura napisał/a:
Na moich studiach niektóre zajęcia odbywały się online w formie e-learningowej.

Tia, bywa tak, nie tyle w ramach zastępstwa co zadanka po godzinach. Mnie na takich studiach przeszkadzałoby przede wszystkim brak atmosfery, codziennej bieganiny, łapania wszystkiego w locie. I fantastycznych znajomości, które przeważnie rozwija się właśnie podczas przerw, wspólnych projektów, nauki. Ani studia zaoczne ani tym bardziej na odległość nie zrekompensują tych doświadczeń.

@tatiana
Przybysz

Wysłany: 2016-03-29, 12:32   

Widzę, że niestety temat nie był już dawno odświeżany, a ja właśnie szukam jakiś konkretnych informacji odnośnie niepublicznych uczelni. Od października wybieram się na SAN w Łodzi. Tak naprawdę tylko tam znalazłam kierunek, które mnie interesują, mianowicie Film i sztuki audiowizualne. W przyszłości z pewnością wybiorę się jeszcze na łódzką filmówkę, ale to będzie świetne przygotowanie. Słyszałam, że zapewniają solidną podstawę. Czy ktoś jeszcze może to potwierdzić? :) Będę wdzięczna! Pzdr.

Amb
Artificial Marvellous Brain

Bananów: 33
Wysłany: 2016-03-29, 16:46   

Raczej nikt nie potwierdzi. Swoją drogą, po co iść do szkoły prywatnej zamiast od razu startować na filmówkę? Im wcześniej zaczniesz próbować, tym szybciej się dostaniesz.

gg

Fajtula 
Seo kameleo

Wysłany: 2016-04-18, 20:28   

@tatiana, nie mogę potwierdzić, mogę natomiast podzielić się kilkoma, myślę cennymi informacjami odnośnie rekrutacji do szkoły aktorskiej / filmowej. Jeśli będziesz zainteresowana, daj znać.

Aktualnie pogłębiam tajniki trzech kierunków, z czego jeden jest tym przewodnim. To nie jest tak, że muszę zaliczać wszystkie przedmioty, mam ich w sumie 21, z czego tylko po dwa z przedmiotów pobocznych (niestety). Chociaż przyznam, że te cztery dodatkowe potrafią dać solidnie w kość. I jak dotąd ograniczałam się do licencjatu, studiowanie zaczęło mi się podobać na tyle, że już planuję podyplomówki! :D

Odpowiedz do tematu