=== Strona Główna ===

SzukajUżytkownicyGrupy
RejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nawyk samodyscypliny
Autor Wiadomość
Fajtula 
Seo kameleo

Bananów: 31
Wysłany: 2014-09-02, 20:20   Nawyk samodyscypliny

Obiecałam codziennie spamować!
Witajcie!

Ostatnio, całkiem przypadkiem (przeglądając na forum temat o vlogach), natknęłam się na vlog Rozwojowca, który już od pierwszej chwili zafascynował mnie tematyką nagrywanych przez siebie filmików. Mianowicie, analizuje on tam, bardzo często na podstawie badań naukowców, problemy natury psychologicznej człowieka. Najbardziej zainteresował mnie cykl filmików Nawyk samodyscypliny, w którym, w oparciu o publikację doktora Neila Fiore, przedstawia nam w prosty sposób jak można uporządkować swoje życie, zaplanować czynności, które chcemy wykonać z obowiązku bądź nie, no i przede wszystkim konserwować motywację, która na początku bywa bardzo wzburzona, a w niedługim czasie zostają z niej tylko strzępki i irytacja na samego siebie z przegranej wali z siłą woli.

W bardzo przystępny sposób, Rozwojowiec w swoim cyklu przekazał bardzo przydatne informacje, które służą przede wszystkim praktycznemu zastosowaniu. Nie zdradzając więcej szczegółów, poniżej umieszczam linki do rzeczywiście fantastycznego cyklu, który zmienia postrzeganie na tak, wydawać by się mogło, błahe sprawy jak samodyscyplina i motywacja do rozwoju osobistego.

Nawyk samodyscypliny 1/3 | Nawyk samodyscypliny 2/3 | Nawyk samodyscypliny 3/3

W razie, gdyby ktoś miał ochotę poczytać jeszcze co nieco na ten temat, Rozwojowiec ma również swojego bloga, na którym darmowo można pobrać raport, którego jest autorem, a który brzmi: Jak manipulować motywacją. Myślę, że gdy tylko zapoznacie się z tymi materiałami, zainteresują one Was w tym samym stopniu co mnie i w jakiś tam sposób zmobilizują do konkretnych kroków w swoim życiu, a może i do dyskusji?

Nie powiem, mnie już zmobilizowały. Planowanie czynności, budowa samodyscypliny, doskonalenie jako najważniejszy aspekt opracowywanych przez siebie projektów, zamierzeń... brzmi schematycznie, ale jest genialne! Zrobiłam sobie plan swojego zamierzenia, z którym borykam się od kilku miesięcy, podzieliłam swoją motywację i „podniecenie” na każdy dzień i co najważniejsze, a czego nie ma z filmiku – zrobiłam kolaż motywacyjny, który można nauczyć się tworzyć na blogu Rozwojowca.
W dużym skrócie polega to na tym, że pisze się deklarację dla samego siebie, w której oświadcza się, że od daty jakieś tam, ja jako ja, będę dążyć do jakiegoś celu. Do tego celu należy dołączyć 7 powodów, które będą dodawały nam motywacji przez cały czas, dlatego najlepiej, aby powiesić je sobie nad łóżkiem.

No dobra, rozpisałam się, ale mam taką motywację do pisania jak nigdy. :P
Zapraszam do zapoznania się z materiałami i konkretnej pogawędki.

Mój post nie powinien zostać odebrany jako reklama. Jest to ciekawa kwestia, którą przedstawiłam za zgodą administratora, w oparciu o materiały filmowe.

coutc1
Przybysz

Wysłany: 2014-09-05, 14:44   

Dziękuję za relację i filmiki. Fajnie wszystko wyjaśniono :)

aniulek 

Bananów: 38
Wysłany: 2014-09-05, 20:30   

Mam coś podobnego, taki jakby plan. W każdym dniu tygodnia określone ile czasu mam poświęcić na język, ile na coś pożytecznego w Internecie, ćwiczenia. Działa. Nawet jak nie ma czasu czy sił, to choć przeczytam te słówka czy parę przysiadów zrobię żeby móc odhaczyć kolejny dzień.
Chętnie sobie obejrzę te filmiki, może jakoś to rozpiszę bardziej. :-)

Fajtula 
Seo kameleo

Wysłany: 2014-09-05, 23:46   

aniulku, daj znać jak obejrzysz. Przyznam szczerze, że podczas tego wykładu, robiłam sobie stosowne notatki, żeby przypadkiem nic, co chcę zapamiętać, mi nie uleciało. Przy okazji pewnie je gdzieś wykorzystam, żeby motywować innych.

unreal 
Koneser

Bananów: 21
Wysłany: 2014-09-06, 12:21   

Kiedyś trafiłam na filmiki tego chłopaka, zdesperowana, szukając sposobów na efektywną naukę i znalezienie w sobie energii, by wziąć się do pracy. Pół wieczoru spędziłam na słuchaniu motywujących słów i czytaniu o metodach planowania czasu. I uznaję ten wieczór za zmarnowany, bo zamiast się po prostu wziąć do roboty, szukałam sposobów, jak w ogóle zacząć. :crazy: Może takie rzeczy są dobre, kiedy nie wisi nad nami tona obowiązków. Wtedy sobie można szukać metod na zdyscyplinowanie.

Fajtula 
Seo kameleo

Wysłany: 2014-09-06, 15:25   

unreal napisał/a:
Może takie rzeczy są dobre, kiedy nie wisi nad nami tona obowiązków. Wtedy sobie można szukać metod na zdyscyplinowanie.

Słuchałaś go do końca? On właśnie mówił także i o tym, nawet podpierał się badaniami ziomka, którego książkę streszczał. Gdy MUSIMY coś zrobić na wczoraj, niekiedy bywa tak, że umysł nam się blokuje ze względu na ciężar wiedzy, jaką musi przyjąć w krótkim czasie i i tak, koniec końców, nie jesteśmy w stanie przyswoić wiedzy, chociaż może nam się wydawać, że to właśnie robimy. Umysł nie przyswaja, tylko zapamiętuje na chwilę (znacznie krótszą niż ma doba) i zapomina. Ja wiem, że tak często wygląda wkuwanie - człowiek coś w siebie wciska, a po zaliczeniu ma w nosie, ale z tego co starałam się zrozumieć, facet tłumaczył jak "nauczyć się" i doić z wiedzy, a nie wkuwać dla zapomnienia.

Masz trochę racji, ciężko to ogarnąć w rzeczywiści, gdy nam się śpieszy i ani myśleć o jakiś planach, tylko, że to jest już nasze piwo, które sobie naważyliśmy. Odstawiamy naukę na ostatnią chwilę, żeby potem i tak się nie wyrobić, nawet zarywając nockę. ALE! To też ma swoje podłoże psychologiczne i o tym też Rozwojowiec (bodajże na samym początku) wspominał, nawet dawał rozwiązanie co z takimi niechcianymi zadaniami robić, m.in. sztuczka z zamianą "muszę" na "wybieram". ;)

Z życia wzięte: jeżeli ktoś dysponuje słomianym zapałem w nadmiarze, polecam zacząć od obowiązków najmniej ważnych, w chwili wolnej poćwiczyć zdolność samodyscypliny, to naprawdę jest pomocne, trzeba tylko opatentować swoją magiczną metodę.

unreal 
Koneser

Bananów: 21
Wysłany: 2014-09-07, 00:24   

Ja po prostu uważam, że powinno się wcześniej zacząć myśleć o dyscyplinie, szukaniu najlepszej metody zapamiętywania, uczenia się czy znajdywania w sobie motywacji, nie wtedy, gdy już się odłożyło wszystkie istotne sprawy na ostatnią chwilę i czas nas nagli. Warto to zrobić właśnie dlatego, żeby potem nie mieć tego nawału pracy i nauczyć się systematyczności i odpowiedniego zarządzania czasem. Kiedy ma się milion rzeczy do zrobienia na jutro, to nie ma sensu szukać inspiracji, trzeba się zdzielić niewidzialnym batem i pogonić do roboty. Mówię na swoim przykładzie, bo mnie nie pomaga słuchanie motywujących wykładów i ciekawostek psychologicznych w momencie, gdy leży obok sterta niezałatwionych spraw, to sprawia, że moje pilne sprawy zostają zepchnięte na jeszcze dalszy tor, bo zajęłam się czymś innym - ważnym, ale sprawy nadal leżą nierozwiązane. Polecam opracować sobie metodę, jak przestać odkładać wszystko na ostatni dzień, ale wcześniej. Teraz, od razu, jak czujesz, że zaczynają się gromadzić obowiązki, to już wtedy warto mieć jakiś plan, jak je rozłożyć w czasie, żeby się ze wszystkim wyrobić. O to mi chodziło. Filmiki przydatne, warto zapamiętać, wymyślić swój sposób na zdyscyplinowanie się i się go trzymać.

Odpowiedz do tematu