=== Strona Główna ===

SzukajUżytkownicyGrupy
RejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Katolicyzm
Autor Wiadomość
Borcejn
Administrator
Siorbię jerbę;)

Bananów: 15
Wysłany: 2014-06-19, 16:46   

Innuendo napisał/a:
Jeśli zrobisz tak i tak - Bóg cię ukarze i zgnijesz w piekle. Po co to wszystko?
Trzeba znaleźć Boga i go zapytać.:P Grzechy (czyli jakieś działania lub ich brak - zaniechanie) nie zsyłają nas do piekła. Katol ciągle stara się być bliżej Chrystusa i nawet papież musi mieć swojego spowiednika.

Gdybyśmy sprowadzili wszystko do takiego uproszczenia, że Stwórca - znając naturę człowieka - chciał go trochę wystraszyć, można byłoby powiedzieć, że widzisz dobrze. Zauważ tylko, że sposób, w który Bóg stara się "nakłonić" Ciebie do swoich przykazań nie przesądza o ich mądrości. Jeśli ostatnio miałaś styczność z wiarą w podstawówce, to warto dziś wrócić do studiowania wiary. Choćby po to, żeby wiedzieć, z czym się nie zgadzać.

PS zgnicie w piekle byłoby sporym wybawieniem :crazy: oczywiście mówimy o wiecznym cierpieniu.

Innuendo 
Indywiduum
wolny strzelec

Bananów: 1
Wysłany: 2014-06-19, 17:03   

No i ja właśnie chyba znajdę i zapytam, bo wolę wiedzieć niż gdybać :P

Ja nie uważam, że Stwórca chciał wystraszyć człowieka - chociaż miałoby to też jakiś sens. Ogólnie do Stwórcy nic nie mam i podchodzę z pełną sympatią. Uważam jednak, że kościół wykorzystuje osobę tego Stwórcy (istniejącego czy nie, to już inna kwestia) do manipulowania poprzez strach. Z przykazaniami to też nie jest tak, że są absolutnie właściwe, bo dał nam je Bóg - przynajmniej w moich oczach są właściwe, bo większość z nich ma moralne i logiczne uzasadnienie (choć też nie wszystkie) i jest mi obojętne, czy pochodzą od Boga, czy też napisał je jakiś człowiek. Jeśli tak, chwała mu za to.

Chętnie postudiuję i chętnie podyskutuję, choć jak już mówiłam nie czuję się w temacie zbyt pewnie. Sama łapię się na lukach w wiedzy. Nigdy nie byłam taką osobą niewierzącą, która bardzo interesuje się wiarą tylko po to, żeby móc kłócić się z katolikami - ja po prostu nie chcę się z nikim kłócić. Wiara to kwestia bardzo indywidualna i nie mnie czyjąś oceniać.

Borcejn
Administrator
Siorbię jerbę;)

Wysłany: 2014-06-19, 17:55   

Innuendo napisał/a:
Chętnie postudiuję i chętnie podyskutuję, choć jak już mówiłam nie czuję się w temacie zbyt pewnie. Sama łapię się na lukach w wiedzy. Nigdy nie byłam taką osobą niewierzącą, która bardzo interesuje się wiarą tylko po to, żeby móc kłócić się z katolikami - ja po prostu nie chcę się z nikim kłócić. Wiara to kwestia bardzo indywidualna i nie mnie czyjąś oceniać.
Czyli kawał rozsądnej kobiety z Pani. ;-) Kraków ostoją normalności!

Bóg jest dobry i sprawiedliwy, więc i jego przykazania muszą być takie - no ale to już kwestia wiary. Faktem jest, że jeśli chodzi o Dekalog, to mamy niewątpliwe problemy z piątym przykazaniem, któremu bliżej do naszego "nie morduj", a które ze względu na tę, zdawałoby się, subtelną nieprecyzyjność językową stało się dla niektórych powodem sprzeciwu wobec np. kary śmierci (przy czym nie promuję w tym miejscu kary śmierci, a jedynie podważam argument "Katol nie może popierać..."). Na temat ten teolodzy potrafią snuć długie, nudne wywody. A wszystko sprowadza się do stwierdzenia, że jedynie Biblia w oryginale jest natchnionym słowem Bożym, a cała reszta jest tylko tłumaczeniem i interpretacją natchnienia, które dobre być nie muszą. Z drugiej strony:

Cytat:
Kościół nie może nauczać błędu, ponieważ został założony przez Chrystusa, Boga Samego. Posłał On Swych Apostołów z władzą głoszenia Jego Ewangelii. Powiedział On: "Jako mię posłał Ojciec, i ja was posyłam" (Jan. 20, 21). "A ja prosić będę Ojca, i innego Pocieszyciela da wam, aby mieszkał z wami na wieki... A Pocieszyciel Duch Święty, którego Ojciec pośle w imię moje, On was wszystkiego nauczy, i przypomni wam wszystko, cokolwiek wam powiedziałem" (Jan. 14, 16. 26).
Ale to też tłumaczenie. :crazy:

Z tym straszeniem, to wcale nie jest takie oczywiste. Wg mnie, postawione są zwykłe wymagania, a strach jest objawem u niewierzących (paradoksalnie, bo przecież nie mogą oczekiwać żadnej kary). Temat ciekawy.

Innuendo 
Indywiduum
wolny strzelec

Wysłany: 2014-06-19, 18:21   

Wszędzie da się znaleźć rozsądnych ludzi, jak się dobrze poszuka ;)

Tego wyjaśnienia akurat nie kupuję, bo ja nawet nie wiem, czy Bóg jest, a co dopiero, czy jest dobry i sprawiedliwy. Ale to oczywiste dla osób, którym wiary brak. Co do przykazań to podobnie jak wszystko inne podlegają interpretacji i każdy może rozumieć je w inny sposób, no bo przecież postrzegamy subiektywnie. "Nie zabijaj" może być tłumaczone bardzo różnie - no bo kto powiedział, że chodzi tylko o ludzi? Gdyby rozumieć to dosłownie to nie można by zabić niczego, co żyje. Znowu kwestia uzgodnienia tego między ludźmi, którzy tego Dekalogu przestrzegają.

Myślisz, że strach jest objawem u niewierzących? Ciekawa teoria, ale rzeczywiście pojawia się tu paradoks, bo czego niby mieliby się bać? Poza tym mi cały czas chodzi po głowie, ilu katolików nie przestrzegałoby pewnych zasad moralnych, gdyby nie obawiali się tego "wiecznego cierpienia". Według mnie właściwe postępowanie (w miarę możliwości, w końcu jesteśmy tylko ludźmi) powinno wynikać z wewnętrznej potrzeby niekrzywdzenia innych, a nie z przymusu i obawy przed karą.

Moniazgwiazdka
Starszy Kumpel

Bananów: 9
Wysłany: 2014-06-20, 08:31   

Mnie zawsze zastanawiało co z innymi religiami? Wszyscy zostaną potępieni i tylko gorliwi Katolicy będą żyć wiecznie?

Innuendo 
Indywiduum
wolny strzelec

Wysłany: 2014-06-20, 09:15   

Moniazgwiazdka, takie jest założenie, ale chyba nikt nie traktuje tego poważnie?

Indya 
malagueña salerosa

Bananów: 29
Wysłany: 2014-06-20, 14:57   

Cześć Innuendo, witam z pewnym opóźnieniem ale mam nadzieję, że jeszcze spotkamy się w niejednej dyskusji i lepiej poznamy. Przeciekawa z Ciebie osoba!

Borcejn napisał/a:
A wszystko sprowadza się do stwierdzenia, że jedynie Biblia w oryginale jest natchnionym słowem Bożym, a cała reszta jest tylko tłumaczeniem i interpretacją natchnienia, które dobre być nie muszą.

Taka jest interpretacja tłumaczeń Koranu. Nie wiedziałam, że i tłumaczenia Biblii traktuje się w ten sposób. Wyglądałoby na to że religie mają więcej punktów wspólnych niż komukolwiek się wydaje.

Borcejn
Administrator
Siorbię jerbę;)

Wysłany: 2014-06-20, 15:10   

Znaczy, umówmy się - nie jestem biblistą, nie chciałbym szerzyć herezji. :crazy: Bezsprzecznym faktem jest, że Tora odróżnia zabijanie, od morderstwa (Lo tircach) - na tym bym się skupił.

Kto nie uwierzy - będzie potępiony! Tylko Ci, którzy odrzucili wiarę. Do końca. Piękne jest w naszej religii, że zawsze można się nawrócić. Nawet minutę przed śmiercią. Cierpienia nie unikniesz, ale zbawiona będziesz. Swoją drogą, Monia, jak robisz zakłady bukmacherskie, to też tylko jedna opcja zapewnia Ci szczęście - a się zakładasz. :crazy:

powidlo 

Bananów: 24
Wysłany: 2014-06-20, 16:28   

Tak czytam dyskusje i przychodzi mi na mysl jak zwykle kolejny banal, ale jakos taki calkiem realny wg , nie-mianowiecie to, ze sa ludzie ktorzy wierza tylko przez to ze sie boja nie oznacza, ze ta 'motywacja' jest prawidlowa i jest to ich wolna wola, etc. Aczkolwiek tez nie mi oceniac ktora z motywacji jest prawidlowa :

Jak dla mnie zawsze bylo to rqczej logiczne, ze skoro wolnosc polega miedzy innymi na mozliwosci wyboru to katolicy spokojnie woli w Chrystusie byc moga.

Indya 
malagueña salerosa

Bananów: 29
Wysłany: 2014-06-21, 01:04   

Racja. Przecież nie ma przymusu być w KK, zawsze można zrezygnować.

Moniazgwiazdka napisał/a:
Mnie zawsze zastanawiało co z innymi religiami? Wszyscy zostaną potępieni i tylko gorliwi Katolicy będą żyć wiecznie?

Może nie powinnam tak myśleć, ale im więcej się uczę tym więcej widzę punktów wspólnych pomiędzy trzema największymi religiami monoteistycznymi. I uważam, że w oczach Boga to po prostu jedno i to samo tylko przetłumaczone na trzy różne kultury. Liczy się to, że jest Bóg, który jest Stwórcą świata i naszym opiekunem, mamy być dobrzy dla innych ludzi i skromnie się zachowywać a konkretne święta, modlitwy czy rytuały to po prostu kwestia kulturowa. Zresztą te tradycje są bardzo stare, część z nich nie ma tak do końca zastosowania w dzisiejszym świecie i ciężko niektórych pism trzymać się dosłownie...
Np. w Koranie jest fragment o zabójstwach. Umyślne zabójstwo jest karane piekłem, natomiast jeśli chodzi o nieumyślne to Koran nakazuje uwolnić niewolnika. Tylko, że w dzisiejszych czasach nikt nie posiada niewolników, więc po prostu ten fragment trzeba interpretować przez pryzmat XXI wieku i obecnego świata.

Odpowiedz do tematu