=== Strona Główna ===

SzukajUżytkownicyGrupy
RejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Halloween
Autor Wiadomość
Ruta 
Osadnik

Wysłany: 2016-04-07, 21:16   

Jeśli myślimy o tym Halloween, które się sprzedaje w Stanach i na Wyspach to niewiele ma to wspólnego z właściwym świętem. Generalnie z tego skomercjalizowanego dnia niewiele elementów świątecznych zostało.
Dynie nawet nie są tu tradycyjne, bo w Brytanii dyń nie było, zostały przywiezione ze Stanów. A korzenie Halloween mają właśnie w Brytanii i wspomnianym wyżej Samhain, jednym z najważniejszych choćby dziś świąt wiccańskich.

Co do moich opinii, to lubię za też wyżej wspomnianą nutkę magii i mistyczności. Kręcą mnie takie klimaty. A poza tym jesień jest moją ulubioną porą roku i sama jest w sobie magiczna, co pasuje do wszelkich mocno duchowych świąt. Tych bardziej smutnych i refleksyjnych. Choć tego smutku i refleksji nie widać w samym Halloween.

powidlo 

Bananów: 24
Wysłany: 2016-04-10, 20:10   

Ruta, ja chętnie poczytałabym coś o korzeniach Haloween z Twojego punktu widzenia opowiedziane. Jakbyś mogła, rzecz jasna, gdzieś tam kiedyś.

Samo Haloween jest mi szalenie obojętne, nigdy w nim nie uczestniczyłam, nie miałam okazji ale też jej nie szukałam. Nie mam też jednocześnie nic przeciwko. Kiedyś byłam w fazie rzecz jasna, że to takie niepolskie i mamy swoje tradycje, ale te protesty teraz mnie samą nieco śmieszą...bo tak się protestuje przeciwko czemuś, czego w sumie w Polsce nie ma :crazy: no, ale gorąco protestujemy mimo wszystko przeciwko Halloween, chociaż nawet nie mieliśmy okazji w nim uczestniczyć :crazy: ale mniejsza z tym.

Myślę, że Polacy tej tradycji nie potrzebują, no bo mamy własne które uderzają w inne tony i po prostu Halloween nie ma dla nas większego sensu. Przeważnie.

Ruta 
Osadnik

Wysłany: 2016-04-12, 21:02   

Ciężko zbiorczo wrzucić Polaków do jednego wora w tej materii, bo pogaństwo i czarostwo robi się coraz bardziej popularne i u nas. Niektórzy bardziej "potrzebują" "cudzych" tradycji, bo wbrew pozorom dziś granice się zacierają i nie chodzi o obce kultury, a samo o to, że struktura danej wiary czy zwyczajów odpowiada danej osobie.

Co do samych korzeni. Różnie się mówi. Niektórzy jako stare tradycje przytaczają rzeczy, które praktykuje się od XIX wieku, więc wcale stare nie są.
Natomiast wystarczy, jak sądzę... zajrzeć sobie do praktyk religijnych celtów i się można co nieco dowiedzieć. Dziś samo Halloween jest bardzo związane z Samhain obchodzonym dziś współcześnie przez pogan, w tym Wiccan tradycyjnych czy eklektyczne czarownice.

Stanowiska są różne: niektórzy uważają, że to czas refleksji, momentu w którym bogowie są zajęci sobą i nie zwracają na nas uwagi. To też czas kiedy śmierć i życie są ze sobą bardzo blisko (stary bóg umiera, niebawem narodzi się nowy). To dobry czas na kończenie powziętych celów, zadań. Czas na podsumowanie i zastanowienie się nad sobą, bliskimi. Czas wspomnień i pamięci o zmarłych.
Dla każdego inaczej się to odczuwa. Wiele świąt powinno się czuć jak opisywać, ale moim zdaniem Samhain/równonoc jesienna jest najbardziej mistyczna. Przynajmniej ja więcej odczuwam i spostrzegam.

Wiele osób uważa też ten czas za początek roku. Inni uważają, ze początek jest w Yule (przesilenie zimowe). Inni, że to Koło Roku, więc nie ma początku ani końca.

Temat rzeka. :D

Odpowiedz do tematu