=== Strona Główna ===

SzukajUżytkownicyGrupy
RejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Poliamoria
Autor Wiadomość
Amb
Artificial Marvellous Brain

Bananów: 33
Wysłany: 2014-06-24, 13:41   

Też mi się wydaje, że ta poligamiczna natura człowieka jest trochę naciągana, ale sama zobacz ile wokół zdrad, rozwodów, zawarcia związków małżeńskich po raz czwarty, zmieniania facetów jak rękawiczki... Niektórzy naprawdę są bardzo poligamiczni, a wcale nie żyją w poliamorycznych związkach.

gg

pi 
Koneser
czekoladożerca

Bananów: 13
Wysłany: 2014-06-24, 15:12   

Amb napisał/a:
ile wokół zdrad, rozwodów, zawarcia związków małżeńskich po raz czwarty, zmieniania facetów jak rękawiczki...
Wydaje mi się, że w tych przypadkach nie tyle o poligamiczność chodzi, ale też o to, że ludzie nie potrafią żyć z drugim człowiekiem, trwać w takiej ładnej relacji, że się zatraca takie podstawowe wartości. Chociaż może to i tak się sprowadza do jednego?

V 
Wiarygodny

Bananów: 9
Wysłany: 2014-06-24, 17:41   

Amb napisał/a:
Niektórzy naprawdę są bardzo poligamiczni, a wcale nie żyją w poliamorycznych związkach.

Jak ja uwielbiam takie myślenie.
"Niektórzy tacy po prostu są i już."

A co jeśli tacy nie są? Co jeśli mają skrzywiony obraz miłości, bądź nie potrafią i nigdy nie umieli kochać? Proponowałbym spojrzeć czasem na to właśnie z tej strony.

There is still a voice I have yet to hear.

There are still words I have yet to remember.

powidlo 

Bananów: 24
Wysłany: 2014-06-24, 19:18   

Mnie sie wydaje ze z drugiej strony to zbyt czesto mowimy ostatnio ze ktos ma jakis...niedobor czegos. Fajnie ze zauwazamy problem, ale wlasnie nie mozemy tego po prostu zaakceptowac tylko od razu twierdzimy, ze czegos tego czlowiekowi braklo, byl skrzywiony na jakims tle, etc. Ja sama tak robie ale zastanawiam sie na ile to jest w porzadku klasyfikowac od razu osoby z cwchami ktorych nie rozumiemy jako chore, zaburzone, etc.

Borcejn
Administrator
Siorbię jerbę;)

Bananów: 15
Wysłany: 2014-06-25, 13:01   

Amb napisał/a:
sama zobacz ile wokół zdrad, rozwodów, zawarcia związków małżeńskich po raz czwarty
W naszej kulturze będzie to efekt poszukiwań partnera idealnego - za dużo telewizji, za mało realiów.

Poliamoria jest powrotem do kultury plemiennej. Możecie sobie wyjechać do dżungli i tam zobaczyć, jak się sprawdza. Pamiętajcie tylko o całym bagażu "powrotu do natury". Równie "nienaturalne" są przecież szpitale, komputery i nowoczesne autostrady. Co w tym śmiesznego? Kamienne drogi były zdrowsze, bo się pięty ścierały.

Są jakieś badania na temat trwałości takich "związków"? :crazy:

loneliness 
Osadnik

Wysłany: 2014-07-31, 12:21   

Ja myślę, że monogamia jest trochę sprzeczna z naturą.

RapGra
Osadnik

Wysłany: 2014-08-05, 13:45   

poligamia jest super :D

Epilogowa 
Przyjęty
Skrzypek na dachu.

Bananów: 2
Wysłany: 2014-08-10, 14:30   

Może chodzi o to, że niektórzy fascynują się innymi, albo są typami zdobywców? W każdym razie, jak dla mnie naturalne jest 1+1

loneliness 
Osadnik

Wysłany: 2014-08-10, 18:41   

Ale nienaturalne jest 1+1 przez całe życie. Niestety.

Borcejn
Administrator
Siorbię jerbę;)

Bananów: 15
Wysłany: 2014-08-10, 19:15   

Trzeba odróżnić życie stadne od życia ściery. Można być z jednym partnerem przez całe życie, a oprócz tego dbać o ciekawe życie towarzyskie - to w niczym nie przeszkadza. Celem istnienia nie jest kiszenie ogóra - nawet w tych trudnych czasach, kiedy Putin nałożył embargo. Rypanie to tylko jeden z etapów zakładania rodziny. Abstrahuję, że ufać jednej kobiecie trudno, a co dopiero pięciu. I nawet, jeśliby założyć rodzinkę "polizboków", to z tej zgnilizny moralnej mogłyby wyjść tylko downy, bo zaraz kuzyn posuwałby kuzynkę, jak to ma miejsce np. wśród muzułmanów (moja siostra takie dzieci uczy i połowa z nich jest... no, one twierdzą, że są z "Holandii"). :crazy:

Lampart 
Indywiduum

Bananów: 1
Wysłany: 2014-08-18, 19:23   

Amb napisał/a:
Też mi się wydaje, że ta poligamiczna natura człowieka jest trochę naciągana, ale sama zobacz ile wokół zdrad, rozwodów, zawarcia związków małżeńskich po raz czwarty, zmieniania facetów jak rękawiczki... Niektórzy naprawdę są bardzo poligamiczni, a wcale nie żyją w poliamorycznych związkach.

Biolodzy nie mają wątpliwości: jesteśmy gatunkiem poligamicznym.

Rozmawiamy z antropologiem dr. hab. Bogusławem Pawłowskim - profesorem w Katedrze Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dyrektorem Zakładu Antropologii PAN we Wrocławiu.

Panie profesorze, czy z biologicznego punktu widzenia gatunek Homo sapiens jest monogamiczny?

odpowiedź:

Tak jak w przypadku wielu gatunków ptaków, które do niedawna uznawano za ściśle monogamiczne, monogamia człowieka to również mit.

Stary Ramol 
Kumpel

Bananów: 11
Wysłany: 2014-08-18, 21:25   

No wreszcie coś mądrego napisałeś, wiadomo, im więcej bolców w dupie tym lepiej, profesor ma rację :-DD

Lampart 
Indywiduum

Wysłany: 2014-08-18, 21:40   

Stary Ramol napisał/a:
No wreszcie coś mądrego napisałeś, wiadomo, im więcej bolców w dupie tym lepiej, profesor ma rację :-DD

Ty zaś jak zwykle, same głupoty i to rzekłbym prostackie.

Stary Ramol 
Kumpel

Bananów: 11
Wysłany: 2014-09-07, 22:07   

Głupoty prostackie to jebanie się z wieloma osobami i jeszcze mowienie ze to jest zajebista sprawa, a szczytem debilizmu jest wierzenie w to

N4VV 
Wiarygodny
INTJ

Wysłany: 2014-11-11, 20:05   Re: Poliamoria

Indya napisał/a:
....Co sądzicie o tego typu życiu?

A po co sądzić, jeśli nie dotyczy?
Skoro wszyscy zadowoleni, nei widze problemu.

Indya napisał/a:
... Jeden z bohaterów filmu, który oglądałam twierdzi, że ludzie są naturalnie uwarunkowani do poligamii i że sami siebie niepotrzebnie ograniczamy dobierając się w pary... Zgadzacie się z tym?...

Sytuacja wygląda inaczej z perspektywy kobiety, inaczej z perspektywy faceta. (Polecam D. Buss "Psychologia ewolucyjna".) Faceci sa uwarunkowani do zapłodnienia maksymalnej możliwej liczby samiczek. Kobiety są uwarunkowane do wyboru faceta, który zapewni im i potomstwu opiekę przez stosunkowo długi czas. (nie najlepiej im wychodzi obecnie - ale to insza inszość).

Indya napisał/a:
... Bylibyście w stanie stworzyć związek poliamoryczny?

Tego nie wiem. Podejrzewam, że na dzielenie się partnerką z jakimkolwiek facetem nie pozwoliłyby mi wbudowane imperatywy, nad którymi nie mam władzy.

Odpowiedz do tematu